Worldwide & fast shipping
Trustpilot rating 4.9/5 over 25,000 reviews
Customized fit advice
Not satisfied? Money back!


Bandelettes Onyx Bandelettes in Beige
Please beware, in order to determine the right size, you need to meticulously measure your thighs!
Proceed as follows: measure yourself on bare skin, so don't measure yourself over your clothes. Measure the fullest part of your thigh, preferably while standing up. Using a cloth tape measure would be best, but if you don't have one, you can use a string or piece of yarn and then measure this flat against a ruler. If you're in between sizes, we recommend ordering the smaller size.
Our size indication: | Width | upper thigh circumference | |
---|---|---|---|
A | 13 | 53 - 57 | |
B | 13 | 58 - 62 | |
C | 13 | 63 - 67 | |
D | 13 | 68 - 72 | |
E | 13 | 73 - 77 | |
F | 13 | 78 - 82 |
Thigh chafing is a thing of the past with these Onyx Bandelettes in Beige! Many women experience this problem, especially when wearing dresses or skirts that they would prefer to wear without tights or shorts. 'Practical' and 'discrete' doesn't sound very sexy, but these Bandelettes are beautiful and will make you feel feminine all day long! You wear these bands around your thighs, they are made of elegant and soft beige lace and finished off with silicone strips that will keep them in place throughout the day. "Love your thighs, not the rub!''
- Lace
- Silicone strips
- Please beware; You should use the tips mentioned in our fit advice and size guide to determine the right size for you, it tells you exactly how you should measure yourself!
- Due to hygiene reasons, this item can only be returned unworn and in the unopened, original packaging
- Free shipping* within UK, NL, BE, DE, AT, FR & LU
to all other countries free shipping on orders over 250 euros - Mo - Fri ordered before 5 pm CET = same day shipping within the Netherlands,
Belgium before 3.30 pm CET, all other countries before 5 pm CET
Germany ordered before 12 am CET, delivery within 48 hours - Customized fit advice!
Every item is measured and tried on - 30-Day return within receipt
Money back if not satisfied! - Everything about return policy, international shipping fees
- 90% Nylon
- 10% Elastane
- Silicone
- Handwash cold (don't leave it in the water)
- Do not tumble dry
- No ironing
Was sind die angenehm zu tragen! Und so weich! Am Sonntag kommt dann der Praxistest im Museum ;)
Und ich danke euch von TopVintage ganz ganz herzlich für die schnelle und problemlose Hilfe! Ihr seid wunderbar!
Ein sonniges Wochenende wünscht
Nanny
De bandelettes vind ik aangenaam en door het volgen van de maattabel precies de juiste maat gekregen. Het voelt een stuk luchtiger dan steeds een shortje onder mijn jurk te moeten dragen.
Ik zocht een bolero bij mijn koraalkleurige jurk met ivoorkleurige details en dit is een goede match. De maat was ook goed. Over de maat twijfelde ik nog even, want afhankelijk van het merk en model heb ik een L of een XL. Uiteindelijk voor de XL gegaan en deze past precies.
De footies zijn erg fijn. Ik heb ze ook van de H***, maar die kan ik steeds uit mijn schoenen vissen. Deze blijven perfect zitten waar ze horen; om mijn voeten.
De bandelettes zijn ook fijn. Ze blijven goed op hun plek en zijn luchtiger dan de broekjes die ik normaal draag. Enig (kleine) minpuntje is dat ik ze zachtjes tegen elkaar hoor wrijven bij het lopen.
De schoenen passen ook goed en zijn lekker luchtig. In de beschrijving staat dat je ze ook zonder sokken kunt dragen, maar daarvoor vind ik de randjes waar ze mee afgewerkt zijn wat
te scherp/stug, Ze zijn echter van leer, dus ik kan me ook voorstellen dat de randjes veel soepeler worden met het dragen.
De jurk was nog wel een dingetje. In het echt waren de kleuren nog frisser dan op de foto. De jurk paste mij ook perfect. (Mijn 11 jarige zoon zei zelfs "wow, mama!" toen ik hem aanpaste.) De jurk was echter ontzettend statisch en bleef enorm aan mijn benen plakken.
Ik twijfelde of ik hem terug zou sturen of niet. Aan de ene kant maakte hij mij met zijn kleuren en pasvorm super blij, aan de andere kant is een statische jurk niet fijn om te dragen. Ik ben op zoek gegaan naar een oplossing en vond dat wasverzachter kon helpen. Dus de kaartjes eraf en de jurk wassen met wasverzachter. Ik vond het best wel spannend, maar het probleem is opgelost. Phew :-)